CzeSL

EN | CS

Main Menu


Powered by <TEI:TOK>
Maarten Janssen, 2014-

GG_EZ_01

vliv pocasi


Vliv počasí na fyzický a duševní stav člověka

Není snadno mluvit a psát o vztahu mezi počasí a duševním stavem člověka. Samozřejmé existují nějaké výzkumy, které se zabyvyji léto otázce. Avšak je mnoha věci, jež ovlivnuji naše léto a v nás duševní stav, ale není možne přečíst o ních v obrovských pácích.

V společenství existuje příliš velká skupina lidí, která cití se jínak, když se mění počasí. Bolest hlavy, dlouhé spání, nervozita to jsou jenom některé reakce na špatné počasí. Není to žadná nemoc, takže neexistují leky, které mohly by pomoct. Zůstává jenom čekaní na lepší den.

Když počasí se zase mění a ven je slunečně, světlo a horko, jínak vypadá i život. Stejna skupina lidí se stáva energická a veselší, májí chuť na různé aktivity jako jsou třeba procházky, sport ale i práce. Člověk se stavá optimističtější, přatelský, častějí se usměvá.

Dokonalým přikladem jsou Italove, kteří jsou považovaní za velmi šťastný národ. Není to žadný div, ani žadne překvapení v Italii celý rok je teplo a svítí slunce. Navic krasné počasí ovlivnuje taky i rostliny. Z tohoto důvodu italské jidlo je čerstvé, zdravé a chutna lídem na celým světě. Dokonce májí opravdu vynikající víno, které taky může zlepšít nalád.

Přesto že neexistují výzkumy, které by měly vyjadřovat vztah mezi počasí a dobrým naládem Italů, je to nejlepší přiklad šťastných lidí v teplé zemi.

Úplně jíná situace je na severu Evropy. Když si podiváme na umění třeba v Norsku obvykle předpokladáme, že jsou to největší optymisty na světe. Jejích obrázy jsou temné a prostě smutné je to protiklad italského umění. Určítě těžko říct jestli je spojené jenom s počasí. Historie, politika, společenský a technologický vývoj taky ovlivnuje umění. Ačkoliv v různých dílech je vidět především duševní stav člověka.

Je vidět, že počasí nejen ovlivnuje stav šlověka, ale taky všechno, co dělá. Máme toho důvody v celé evropské kultuře.


Download XMLDownload textSentence viewFeatUD treeStatisticsCreate Stand-off error annotation