CzeSL

EN | CS

Main Menu


Powered by <TEI:TOK>
Maarten Janssen, 2014-

GG_Platyna_20

PRAHA


PRAHA

Kromě důležitých politicky měst jsou ještě města, kde se lečí nemocných: to jsou Mariánské Lazně, Poděbrady, Karlové Vary. Těší mne, že na své stipko jedu právě do Č. R.

PRAHA je hlavním městem Č. R., která vznikla po samitové revoluce a rozloučení Československa. Teď České Republice patří Česko, Slezko a Marava. Většími městami Č. R. jsou Brno, Ostrava, Plzeň, Hradec Králové, Karlové Vary, České Budějovice a přede všim Praha.

Legenda řiká, že Praha vznikla nad Vltavou dík Libuší. Pak evropským městem byla v době Karla IV., který se o Prahu moc staral a mnoho pro udělal. Teď Praha je jedným z nejskvělejších a nejpěknějších měst Evropy, v kterém bydleli různí velcí líde, np. France Kafka.

Ale teď jsme ještě v autobuse a jedeme z Varšavy do Prahy. Jedeme přes významné polská města: Belchatów, kde je uhel a uhelna, Vratislav pěkné, staré město a taky přes rekreační střediska jížního Polska Polanica Zdrój a Kudowa Zdrój. A tak jsme v České Republice. Jedeme přes Hradec Králove, Pardubice a hned jsme v Praze. Jsme na Chlumecké ulici, jedeme dost dlouho a konečně jsme v části, která se jmenuje Žižkov a jedeme kousek dál. Řidič našel parkoviště a dáj jdeme pěšky. Nejprv podíváme se na Národní muzeum, které je blízko Hlavního nádraží. Pak jdeme na významné Václavské náměstí. Napravo divadlo GROSSMANNA, nalevo galerie, kina a divadla: Lucerna a Semafor, a znova napravo je Polské kulturní středisko. Teď jsme na můstku. Jdeme dolu přes Uhelný trh, podiváme se na Divadlo Albartos, a Galerie Špalý. Vidíme Dům Slovenské kultury a Studio Ypsylon, pak Schwarzenberský Palác a daváme napravo abysme došli do Národního divadla. V roce 1868 Češí utvořili společnost pro založení českého divadla NÁROD SOBĚ. Architektem byl Josef Zítek a divadlo otevřeno w r. 1881. Byla to dudova v novorenesančním slohu. Avšak divadlo vyhořelo. V roce 1883 znovu otevřeno a architektem nové budovy byl Schulz. V sedmdesatých letech tohoto století byla přístavená nová budova nová scena. V Nové scene je divadlo Laterná magika. Smetanovým nábřeží jdeme k Kárlovému mostu. Devatého července roku 1357 král český Karol IV. položil na Staroměstským břehu základní kámen nového mostu. K řízeni stavby povolal mladého stavitele Petra Parléře. Stavba kamenného stranách jsou věže, které slouží zároveň jako brány. Uměleckou krásu věží doplňují znaměnitásochařská díla postavená přimo na mostě. Když jdeme na Malou Stranu pod namí, kde se můžeme podívat na Kostel sv. Mikulaše a Malostranskou radnici. Pak jsme na Leretanským náměstí. Je tam pěkná Loreta a Černinský palác.

Dál jdeme se podívat na Hradčany a Národní galerie, která je před bránou Hradčan nalevo. Když jsme na Pražském Hradě jsme povinni jít do Katedry sv. Víta a dál na Zlatou uličku u Daliborky. Jsou tam velmi zajímavé budovy. Pak jsme na Valdštejnské ulici a je tam polské velvyslanectví. Jdeme přes Mánesův most a jsme na Náměstí, kde stojí Hus. Odbivujeme budovu Karlové univerzity Karolinum a Stavovské divadlo. Pak vidíme Slovanský dům a musíme na parkoviště, protože řidič nás čeká. Víme, že jsme všechno neviděli, ale doufáme, že budeme mít příležitost studovat tady a tehdy budeme vědět o Praze toli, kolik víme o svém rodinném městě.


Download XMLDownload textSentence viewFeatUD treeStatisticsCreate Stand-off error annotation