cb1cratsta_02_1

Slohová práce školní

NázevSlohová práce školní

Zdá se, že Javascript je vypnutý nebo došlo k chybě v komunikaci. Další možnosti zobrazení se ukážou, když zapnete Javascript .

Slohová práce školní

Stanislav Rataj

17. května 2005

1. C

Témata: 1) Tak tady žiji (Volný stylový útvar)

2) Divy současného světa (Volný slohový útvar)

3) setkání s. (Vypravování)

4) Pohled do zrcadla (Zamyšlení)

Téma: Divy současného světa

Úbytek ledovců ve švýcarských Alpách

Včera, když jsem si jako obvykle četl noviny, zaujal v rubrice Svět v kostce článek amerických a švýcarských přírodovědců, kteří zde řešili na první pohled nezajímavý problém současného světa globální oteplování a s ním spojené nezadržitelné odtávání ledovců. Možná se zprvu může jevit, že toto pojednání úplně nesouvisí s daným tématem, ale není tomu tak. Svět nemá jen obdivuhodné a kladné divy, před kterými bysme se měli klanět, nýbrž současnou společností hýbou i ohromující poznatky mnoha vědeckých týmů vyspělých zemí, které nám poodhalují, jak katastrofální důsledky, zvláště pro přírodu, současný způsob hospodaření s mnoho průmyslovými látkami a materiály, způsobující mnohokrát skloňovaný problém globálního oteplování. I toto jsou divy, které nelze přehlédnout! Ale vraťme se zpět k ledovcům. Popravdě řečeno, v tom článku nejvíce zaujal počin švýcarských vědců, kteří se rozhodli své ledovce patřičně ochránit. Před několika týdny se vydali do jihozápadní části Bernských Alp ve středním Švýcarsku, aby zde splnili určitou misi. Vzali si s sebou neobvyklé vybavení: 2500 metrů čtverečních velkou plachtu z polyesteru. Možná se jistě divíte, k čemu toto vybavení za několik desítek tisíc eur potřebovali. Své ledovce, které každoročně v létě trpí spalujícími slunečními paprsky, oděli do půvabného polyesterového šatu, který alespoň zpomalit jejich odtávání. Pochopitelně tento čin neušel značné kritice představitelů ekologických organizací nejen ve Švýcarsku. Ale co jiného měli dělat? Vždyť jen když se podíváme na neúprosné statistiky, zjistíme, že se plocha světových, zvláště pak evropských ledovců, dramaticky zmenšuje. Oproti roku 1800 klesla rozloha těchto unikátních přírodních útvarů téměř na polovinu. A navíc dnešní neúprosné prognózy předpovídají, že do roku 2050 ustoupí ledovce o více než třetinu své dosavadní rozlohy. Nejhůře jsou na tom evropské, zejména pak švýcarské ledovce, pro které jsou předpovědi nejhorší. Teplota by se zde měla do 50 let zvýšit o 1,8 5,4°C. To znamená do 100 let téměř jistý zánik všech alpských ledovců!

Tento švýcarský počin je vyloženým voláním o pomoc, kterého si snad v budoucnu všimne některý z vládních představitelů předních hospodářských velmocí a začne konečně jednat.

Je sice pravda, že řada států se společně podílí na zlepšení situace v oblasti nakládání s materiály způsobující globální oteplování, ale to, jak se zdá, nestačí!!!

A co říct závěrem? V současné době nám nezbývá nic jiného, než se alespoň podobnými akcemi, jaká proběhla ve Švýcarsku, snažit odtávání těchto zvláštních ledových unikátů zpomalit.

Doufejme, že se nám to podaří.

  • -osnova: 1. Proč patří problém ledovců do jednoho z divů současného světa?

2. a) Švýcarská mise na záchranu ledovců

b) Statistiky o úbytku ledovců

c) Řešení problému vládními představiteli předních hospodářských zemí

3.) Závěrečné řešení


Stáhnout XMLStáhnout textZobrazit po větáchStatistikyVytvořit stand-off anotaci